Keratokonus

Keratokonus Nedir?
Gözün en ön kısmında yer alan saydam dokuda (kornea) ilerleyici incelme ve dikleşme gelişmesidir. Nedeni bilinmemektedir.

Keratokonus Kaç Yaşında Görülür?
Gençlerde sıktır ama her yaşta görülebilir.

Keratokonus Sık Görülen Bir Hastalık mıdır?
Evet. Her 500 kişiden 1’inde keratokonus görülür.

Keratokonus Tanısı Nasıl Konulur?
Erken tanı, sadece kornea topografisi, pakimetri ve wavefront görüntülemeleriyle ve BCV testi ile konulabilir. BCV testi erken tanı koydurucu, duyarlı bir yöntemdir. Kornea topografisinde korneanın ince ve dik olduğu alanlar sıcak renklerle (sarı-kırmızı), kalın ve düz alanlar soğuk renklerle (mavi-yeşil) görülür. Keratokonus hastalarında kornea alt kadranı ince ve dik olduğu  için topografide bu alanlar kırmızı renktedir.

Kornea Topografisinde Keratokonus
Keratokonus kimlerde sık görülür? Küçük yaşlarda gözlerin elle ovuşturulmasıyla keratokonus tetiklenebilir. Sık alerjik konjunktivit geçiren kişilerde keratokonusa yatkınlık vardır. Ailesinde keratokonus hastası olan kişilerde hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Marfan sendromu olan kişilerde keratokonus sık görülür. Down sendromu hastalarında keratokonus sık gelişir. 

Keratokonusta Hangi Tür Kırma Kusuru Gelişir?
Yüksek miyopik astigmat gelişir.

Keratokonusta Görme Gözlükle Artar mı?
Keratokonusta görme, gözlükle az, kontakt lens ile çok artar.

Keratokonus, Kontakt Lens ile Tedavi Edilebilir mi?
Hayır. Kontakt lens keratokonusu tedavi etmez, hastalığın ilerlemesini durdurmaz ve yavaşlatmaz. Kontakt lens, sadece mümkün olduğunca net görmeyi sağlayan bir araçtır.

Kornea İçi Halka ile Keratokonus Tedavi Edilebilir mi?
Hayır. Kornea içi halka keratokonusu tedavi etmez, hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Kornea içi halka, sadece astigmatik kusuru azaltıp mümkün olduğunca net görmeyi sağlayan bir araçtır.

 

Keratokonusta Uygulanan Modern Tedavi Yöntemi Nedir?
Günümüzde en popüler olan tedavi yöntemleri Corneal Cross-Linking (CXL) uygulamalarıdır.

Özel Ersoy Hastaneleri Göz Klinikleri olarak; 30 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirmiş doktorlardan oluşan bir kadro ile Türkiye’nin önde gelen göz branş hizmetlerini sunmaktayız.