Glokom (Göz Tansiyonu)

Halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Göz içi sıvısının görme hücreleri ve görme siniri (optik sinir) üzerinde oluşturduğu normalden yüksek basınca glokom ya da göz tansiyonu denir. Tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Glokom tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybı (körlük) nedenidir.

Glokomun Belirtileri
Glokom, göz içi basıncı görme sinirinde yavaş ancak ilerleyici bir zedelenme yaptığından dolayı genellikle ağrısız ve belirti vermeden gelişen bir hastalıktır. Hastaların çoğu kendilerindeki bu hastalığın farkına varamazlar. Glokomun çok ileri dönemlerinde ise görme alanındaki ileri derecede daralma hastalar tarafından hissedilir. Veya hastalığın son evresinde gözün ışığı bile seçemediği anlaşılır. Bu son dönemde ortaya çıkan kaybın artık tedavisi mümkün olmaz.

Glokomun daha az görülen tipinde ise bazı belirtiler kendini gösterir. Göz içi basıncı ani olarak yüksek değerlere çıkarak göz çevresinde ağrı, gözde kızarıklık, bulanık görme, bulantı, kusma ve ışıkların çevresinde halelerin görülmesi gibi belirtilere yol açar. Genelde 40 yaşından sonra görülme oranı yüksektir. Bu nedenle yılda 1 kez (özellikle ailede glokom hikayesi olan kişilerin) göz tansiyonu ölçülmesi gerekir.

Glokomun Tedavisi
Düzenli olarak göz uzmanınıza muayene olmak glokomu teşhis etmede en iyi yoldur. Glokomun dört temel testinden ilk ikisi olan Tonometri Testi ve Oftalmoskopi her muayenede mutlaka yapılır.

Glokom genellikle göz damlalarıyla kontrol edilir. Glokomda ilaç tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler sağlanmış, etkili yeni ilaçlar tedavinin başarısını büyük ölçüde artırmıştır. Ancak bazı durumlarda bu tür ilaçlar, çeşitli şikâyetlere neden olabilir.

Bu nedenle bu ilaçları kullanan hastaların dikkatli olmaları ve şikâyetleri olduğunda hekimlerine hızlıca iletmeleri istenir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı bazı durumlarda, lazer ve cerrahi tedavi uygulanır ve hasarın ilerlemesi durdurulmaya çalışılır.

Lazer tedavisiyle yanıt alınmadığı veya lazer tedavisinin etkisi kaybolduğu durumda cerrahi yöntemler uygulanır. Bilinen glokom ameliyatlarında başarı oranı yüksek olup hastada fazla doku tahribi yapmayan, trabektom cihazı kullanılmaktadır. Ersoy Sağlık Grubu’nun uzman doktorları tarafından düzenli aralıklarla yapılan muayeneler, glokomun erken tanı ve tedavisi için etkin bir yol sunar.

Özel Ersoy Hastaneleri Göz Klinikleri olarak; 30 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirmiş doktorlardan oluşan bir kadro ile Türkiye’nin önde gelen göz branş hizmetlerini sunmaktayız.