Makula Dejenerasyonu

Belirli bir nedeni olmaksızın sadece yaşlanmaya bağlı gelişen türüne Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu (YBMD) denir. Ana görme noktası olan makulanın (sarı nokta) bir hastalığıdır. Sigara, genetik yatkınlık, açık saç rengi ve göz rengi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi bazı risk faktörleri bilinmektedir.

Yaş ve kuru olmak üzere iki tipi vardır:

Kuru Tip: Kuru tip daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Druzen dediğimiz sarımsı yağ birikintilerinin oluşması ile karakterizedir. Yavaş bir seyir izleyerek görme kaybıyla ve özellikle görme alanında ortada siyah bir alan olarak karşımıza çıkabilir.

Yaş Tip: Yaş tip hastaların %10–15’ ini oluşturur ve ciddi görme kaybına yol açabilir. Makula denen bölgede yeni damar oluşumları ile karakterize bir durumdur. Bu damarlarda oluşabilecek kanama ve yara dokusuna bağlı olarak geri dönüşümü olmayan(kalıcı) görme azalmasına neden olabilir.

Makula Dejenerasyonunun Belirtileri
Eğer makula fonksiyonunu kaybederse merkezi görme etkileneceğinden, başlangıçta uzaktaki ve yakındaki cisimler eğri olarak görülür, görme alanının merkezinde siyah bir odak meydana gelir, aynı zamanda karanlıkta görme bozulur. Bu yüzden makulanın hasarında kişinin günlük hayatı büyük ölçüde etkilenir, araba kullanma ve okuma gibi aktiviteler yapılamaz hale gelir.

Makula dejenerasyonu retina tabakasının merkezi kısmını etkileyerek görmeyi azaltsa da, çevre görüşü etkilenmez. Örneğin; saate bakıldığında saatin dış kısmı, çevresi görülebildiği halde, saatin kendisi görülemez ve kaç olduğu anlaşılamaz. Makula dejenerasyonun kendisi tamamen görme kaybına neden olmaz. Ancak görmede çok belirgin bir azalmaya neden olabilir.

Makula Dejenerasyonunun Teşhisi
Erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşır. Çünkü mevcut tedavilerle varolan görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir. Erken tanı için düzenli olarak gözlerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi hastalığın tanısında büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için düzenli doktor kontrollerinin yanı sıra evde kendi kendinize yapabileceğiniz basit bir test de mevcuttur.

Sarı nokta (makula) hastalığınız var mı?
Amsler kartı testi ile sarı nokta (makula) hastalığınızın olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Amsler Kartı Testi
Makula (sarı nokta) hastalıklarını özellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (Sarı nokta hastalığı) teşhisinde yardımcı bir testtir.

Uygulama Yöntemi
Yakın gözlüğünüzü varsa takınız. Resimde görülen kartı iyi aydınlatılmış ortamda, okuma mesafesinde tutunuz.
Önce bir gözünüzü elinizle kapatınız ve diğer gözünüzle tam ortadaki noktaya(Şekil 1) bakınız. Resimdeki büyük karenin 4 köşesini ve çizgileri düzgün görüp göremediğinize dikkat ediniz.

Aynı muayeneyi diğer gözünüzle de aynı şekilde tekrar ediniz.
Eğer köşelerde veya çizgilerde bir silinme, dalgalanma, kırılma, bulanık görme, kesintiye uğrama, merkezdeki çizgilerde eğrilme
(Şekil 2) görüyorsanız, sizde makula hastalıkları belirtileri var demektir. En kısa zamanda göz hekiminize başvurunuz.

Makula Dejenerasyonunun Tedavisi
Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığı’nda koruyucu olarak anti-oksidan tedavi uygulanır. Hap şeklinde ağız yoluyla yüksek dozda A, C, E vitaminleri ve çinko alınır. Doktor kontrolünde uygulanan tedavi ile hastalığın ilerlemesi engellenmeye çalışılır.

Yaş Tip Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığı’nda göz içine iğne (anti- VEGF ilaç enjeksiyonu) tedavisi uygulanır. Islaklığa neden olan yeni damar gelişimi sarı nokta merkezinin dışındaysa argon lazer tedavisi uygulanır.

Kuru Tip Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığı’nda argon lazer, fotodinamik tedavi ve göz içine ilaç enjeksiyonu tedavisi uygulanmaz.

Özel Ersoy Hastaneleri Göz Klinikleri olarak; 30 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirmiş doktorlardan oluşan bir kadro ile Türkiye’nin önde gelen göz branş hizmetlerini sunmaktayız.